شیشه دو جداره

انواع شیشه دو جداره و کاربرد و قیمت آن

شیشه دو جداره چیست

شیشه دو جداره که در انواع پنجره دو جداره از جمله پنجره دو جداره ترمال بریک و یو پی وی سی به کار می شود، از دو لایه شیشه که مابین آن ها اسپیسر قرار گرفته و داخل اسپیسر از رطوبت گیر پر شده تشکیل شده است. این امر باعث می شود شیشه از داخل تعریق نکند و مانع بخار گرفتگی شود. ضخامت شیشه ها و همچنین اسپیسر مابین آنها می تواند متفاوت باشد که در پروفیل های مختلف ضخامت کلی شیشه دو جداره متفاوت است. به طور مثال ضخامت کلی شیشه می تواند ۲۰ – ۱۸ میلی متر و یا کمی کمتر یا بیشتر باشد. شیشه های مورد استفاده در قیمت پنجره دو جداره عموما ۴ و یا ۶ میل میباشد و اسپیسر نیز متناسب با نوع پروفیل ۸ – ۱۰ و یا ۱۲ میلی متر می باشد.

مابین شیشه های دو جداره گاز آرگون پر شده که آن را به یک عایق ایده آل حرارتی و صوتی تبدیل می کند. این امر  باعث عدم انتقال انرژی و صدا و حرارت به داخل واحد می شود و می تواند تا ۴۵ دسی بل کاهش صدا داشته باشد. در نهایت شیشه ها و اسپیسر با چسب پلی سولفاید متصل و عایق می شود که مانع خروج گاز آرگون از بین شیشه ها می شود.

انواع شیشه دو جداره

در ساخت شیشه دو جداره از انواع مختلف شیشه میتوان استفاده کرد. به طور مثال می توان از شیشه های ساده ، مشجر، رنگی، رنگی رفلکس، سند بلاست، سکوریت و … با ضخامت های مختلف استفاده نمود. شیشه های ساده و مشجر همانطور که از نامشان پیداست از پر استفاده ترین نوع شیشه های دو جداره می باشند. شیشه های رنگی متناسب با سلیقه و نیاز مشتری در رنگهای طلایی ، برنز ، سبز و‌‌‌‌… وجود دارند که یک لایه از شیشه دو جداره را تشکیل می دهند‌.

شیشه های رفلکس باعث انعکاس نور و حرارت خورشید می شود و باعث میشود تا حدودی از ورود نور به داخل واحد جلوگیری نماید. همچنین یکی دیگر از ویژگیهای این نوع شیشه ها این است که باعث میشوند تا در روز محیط داخل منزل دیده نشود و در شب نیز محیط بیرون دیده نشود. شیشه های سکوریت نیز خود انواع مختلفی دارند که در مقابل ضربه، فشار، باد، زلزله و … بسیار مقاوم می باشند و مانند شیشه های معمولی قابل شکسته شدن و خرد شدن نیستند.

قیمت شیشه دو جداره

قیمت شیشه های دو جداره متناسب با نوع شیشه مصرف شده و همچنین ضخامت شیشه متفاوت می باشد. قیمت شیشه های دو جداره بصورت متر مربع محاسبه می شوند و در صورتی که از شیشه های رنگی و یا رفلکس در ساخت استفاده شود قیمت آن از شیشه های ساده  یا مشجر بالاتر خواهد بود. همچنین استفاده از شیشه سکوریت و یا سند بلاست باعث افزایش قیمت چشمگیر شیشه های دو جداره می شود. شیشه های دو جداره اگر به صورت استاندارد تولید شود باید دارای گاز آرگون باشند. اما اگر به صورت دستی تولید شوند و ما بین شیشه گاز تزریق نشود جدا از اینکه شیشه خاصیت عایق بودن را نخواهد داشت قیمت آن نیز کمتر می باشد .

بنابر این در خرید شیشه های دو جداره باید با دقت به این مساله پرداخت

که شیشه حتما به صورت اتوماتیک با دستگاه ساخته شود و حتما نیز گاز تزریق شده باشد.

گروه صنعتی دایاوین با بخش تولید شیشه های دو جداره به صورت اتوماتیک نیاز شما را از شیشه های دو جداره استانداردی که در پنجره دو جداره یو پی وی سی یا آلومینیومی استفاده می شوند برطرف خواهد کرد.

ساخت شیشه دو جداره

ساخت شیشه دو جداره به دو صورت قابل اجرا می باشد:

۱-استفاده از اسپیسر حرارتی

۲-استفاده از اسپیسر آلومینیومی

در ساخت شیشه دو جداره با اسپیسر حرارتی شیشه بعد از برش به ابعاد دلخواه

و شستشو با دستگاه های اتوماتیک اسپیسر مابین شیشه ها قرار می گیرد.

سپس روی میز پرس حرارتی با استفاده از حرارت شیشه ها به اسپیسر متصل می شود

و سپس گاز تزریق می شود.

اما در ساخت شیشه های دو جداره با اسپیسر آلومینیومی شیشه بعد از برش

و شستشو توسط دستگاه و قرار گرفتن اسپیسر ما بین دو شیشه دور تا دور شیشه

با چسب پلی سولفاید پوشیده می شود.

سپس گاز آرگون از یک سو وارد شده و هوا از سوی دیگر خارج می گردد.

بعد از تزریق گاز محل های ورود و خروج درزگیری کامل می گردد.